Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Evlilikler her geçen gün azalmaya boşanmalar ise her geçen gün artmaya başladığı görülmektedir. Evlilik ve aile kurumu toplumsal yapımızın önemli bir unsurudur. Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerin boşanma sorunu karşısında ülkemizde hala boşanma sayısı az olmakla birlikte, istatistikler giderek arttığını göstermektedir.

Türkiye’de son 10 yıldaki verilerde boşanmalarda artış, evliliklerde azalış görülüyor. Rakamlar, aile birliğinin sarsılmaması konusunda ciddi önlemler alınması gerekliliğini ortaya koyuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de2004’te 91 bin 22 olan boşanan çift sayısı 10 yılda yaklaşık yüzde 38 artışla 2013’te 125 bin 305’e yükseldi. Evlilikler ise söz konusu dönemde azalan bir seyir izledi. 2004’te 615 bin 357 olan evlenen çift sayısı 2013’te 600 bin 138’ geriledi.

Boşanma sebepleri incelendiğinde ilk sırada şiddetli geçimsizlik olduğu anlaşılmıştır. Şiddetli geçimsizlik boşanma nedenleri arasında ilk sırayı alırken; evlilikte şiddet ve aldatmanın da önemli bir yer tuttuğunu anlıyoruz.

Boşanma sebeplerinin diğer nedenlerine bakıldığında cinsellikle ilgili yaşanan sorunlar, evlilikte yaşanan her türlü şiddet, aldatma ve zina dikkati çeken diğer boşanma nedenleri arasındadır. Bununla birlikte eşlerin birbirlerine karşı ilgi ve sevgilerinin azalmış olması da önemli bir boşanma nedeni gibi görünmektedir.

Yorum Yaz