Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Aile denildiğinde çekirdek bir yapı ya da geniş bir yapı akla gelir. Çekirdek ailenin içinde anne baba ve çocuk/lar yer alır. Geniş aile denildiğinde ise bunlara ilave olarak anneanne/ babaanne ve dede veya diğer bir başka aile üyesi yer alabilir. Aile ve onu oluşturanlarla ilgili sorunların konuşulduğu aile danışmanlığı ya da aile terapisi süreci profesyonel psikolojik yardım ve de psikolojik destek sürecidir.  Aile danışmanlığında amaç var olan sistemlerini yeniden yapılandırmaktır. Aile danışmanının aile terapisindeki temel amacı sistemin işlerliğini kaybeden yönlerini tespit edip aile ile birlikte çalışarak iletişimsel yöntemlerle sorunları giderme sürecidir.

Aile Terapisinde Doğrular Yanlışlar

Aile terapisi sürecinden beklentiler farklılıklar gösterir. Sıklıkla aile danışmanlığından beklenenlerden birisi de; bir çırpıda sorunların giderilmesi beklentisidir. Aile sisteminde oluşan aksaklıkları bir çırpıda düzeltmek, mutlu bir aile oluşturmanın sihirli yöntemleri maalesef yok. Bugünden yarına hemen bir değişiklik beklemek doğru bir beklenti değildir. Aile terapisti bunun gibi beklentilerle sık sık karşılaşır ve bu beklentileri önceden danışanlara iletir. Aile danışmanlığı süreci sabırla sürdürülmesi gereken belli bir zamana ihtiyaç duyar. Aile üyelerinin işbirliği ve birlikte hareket etmesi süreci olumlu yönde hızlandırır. Unutulmamalıdır ki aile sistemindeki değişimi ailenin kendisi gerçekleştirir. Aile terapisti olağanüstü güçleri olan bir uzman/ psikolog değildir. Aile bireyleri değişim ve gelişim sorumluluğunu almalıdır.

Aile danışmanı, boşanmak üzere olan çiftleri barıştırıp evlerine göndermek gibi bir görevden daha ötesini amaçlar. Çiftin kendi arasında yaşadıkları sorunları iletişimsel teknikleri kullanarak çözmelerini, bir başka deyimle balık tutmayı öğrenmelerini destekler. Aile danışmanı polis, savcı ya da hakim değildir. Çiftlerin hangisinin haklı olduğunu göstermeye çalışmaz. Ya da çiftlerden hangisinin haksız olduğuna karar veren kişi değildir. Aile terapisinde suçlama, yargılama, eleştirme, rencide etme amaçlanmaz. İlişki terapisti, ilişkilerinde sorun olduğunu düşünerek müracaat eden çiftin, var olan problemlerde her ikisinin de az- çok katkısı olduğunu kabul eder ve suçlamaz. Bunun yerine ilişkiyi yeniden yapılandırmaya çalışır.

Aile terapisinde konuşulan konular çoğu zaman ilk defa duyulan konuşmalar değildir. Aile danışmanlığı sürecinde zaten bilinen konular ve olaylar uygun zamanda uygun şekilde gündeme gelir. Aile danışmanı aile içinde iletişim kaynaklı olarak başlayan problemlerin giderilmesi için çözüm odaklı destekleme sürecidir. Aile terapisinde amaç tartışmaları azaltmak yerine çatışmalarını çözme becerisi kazandırmaktır.

Yorum Yaz