Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Aşk ile ilgili çok şey yazılır çok söz söylenir. Aşk bazen karşı cins ile ilgili içinde cinsel yakınlaşmanın da olduğu partner ilişkisi anlatılır. Bazen mutlak güç tanrıya duyulan inancı anlatır. Mevlana’nın şu sözleri bunu anlatır; İnsaf et, aşk güzel bir iştir!
Onun bozulması, güzelliğini kaybetmesi, (insanlardaki) tabiatın kötü niyetli oluşundandır. Sen, kendi şehvetine ve arzularına aşk adını takmışsın; Halbuki şehvetten kurtulup aşka ulaşabilmek için yol çok uzundur. ( Mevlana )

Karşı cins partner ile yaşanan aşk ilişkisinin öğelerini incelediğimizde aşkın bileşenlerini anlayabiliriz.

  • Cinsel İlgi: Aşkı oluşturan öğelerden birisi; cinsel çekiciliktir. Seven kişiler birbirlerinin varlığından hoşlanmakta, birbirlerinin varlığından hoşlanmakta, birbirlerini görünce kalp atışları hızlanmaktadır.
  • Arkadaşlık: Eşlerin bazı şeyleri beraber yapmaktan hoşlanmaları, yatak ilişkilerinin dışında, birbirleri ile ilgilenmelerine olanak hazırlar.
  • İhtimam (Özen ): Karşılıklı gereksinmelere dikkat edilmesi, gerektiğinde saygı ve tehlikelerden korunması aşkın öğelerindendir.
  • Sorumluluk: Bu duygudan yoksun kişi sevdiğinin ilgi, ihtiyaç ve beklentilerine cevap vermekten yoksundur.
  • Saygı: Saygı, saygı kişiyi ne ise öyle görebilmeyi, insanın “biricik” olduğunu kavramasını kolaylaştırır. Aşkın temelinde saygı yatar. Onu olduğu gibi kabul etmeye dayanır.
  • Bilgi: Kişiyi tanırken, onun sırrını keşfetmek isterken ölçü iyi ayarlanmalı, yıkıcı saldırganlıktan kaçınılmalıdır.

 

Aynı zamanda evlilik ve aile terapisi konularını veya evliliklerde dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu vurgulayabiliriz.

Yorum Yaz