Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Bireyler mi Evleniyor Aileler mi?

Psikolog Şahin Uçar, evlenmeden önce ‘Evlilikte keramet vardır’ felsefesiyle verilen yanlış kararlar sonrası uzun yıllar evliliklerde sorunlar yaşanabileceğini söyledi. Uçar ‘Karar vermeden önce iyi düşünmek gerekir’ dedi. Kültürel yapımızda bireylerin evliliğinden çok ailelerin evliliği söz konusudur.

Evliliğin önemine değinen ve bu konuda karar verirken dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Psikolog Şahin Uçar,’Flört döneminde her şey daha  güzel  yaşanır. Ancak evlilik kararı vermeden önce iyi düşünüp, doğru karar verilmelidir. Kendinizi ve partnerinizi iyi tanımanız  gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kültürel yapımızda bireylerin evliliğinden çok ailelerin evliliği söz konusudur’ dedi.

Kişinin evlilik kararı vermeden önce kendisine ‘Neden evlenmeliyim?’ diye sorması gerektiğini vurgulayan  Psikolog  Şahin Uçar, daha sonra da ‘Neden evlenmek istiyorum?’,’Eşiniz nasıl birisi olsun istiyorsunuz?’,’Hayattan beklentileriniz neler?’,’Cinsel yaşamınız nasıl?’, ‘Neden bu kişi ile evlenmek istiyorum?’,’Partnerinizden cinsel yaşamınızda neler bekliyorsunuz?’, ‘Eşinizin ailesini tanıyor musunuz?’ gibi soruları kendisine yöneltmesi gerektiğini  vurguladı. Evlenmeden önce ‘Evlilikte keramet vardır’ felsefesiyle verilen yanlış kararlar sonrası uzun yıllar evlilikte sorunlar yaşanabileceğini ifade eden Uçar, ‘Evlilikte sürekli ötelenenler sorunlar haline gelir. Keşke evlenmeseydim şeklinde başlayan cümlelere dönüşebilir. Bu nedenle evlilik öncesinde verilen kararları aceleye getirerek vermemelisiniz.Sadece sevmek evlilik için yeterli ve doğru bir karar değildir.Sevginin yanında , hoşgörü ve birlikte yaşamanın getireceği zorlukları beraber çözme enerjisini de her iki çift fark etmelidir.’ diye konuştu.

GÖZARDI ETMEYİN

Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konunun da ailelerin evliliğe bakış açısı olduğunu dile getiren Uçar, sözlerini şöyle sürdürdü.

Bazen evlenecek bireyler birbirlerine tutkuyla bağlıyken, aileler sorun çıkarabilirler. Ailenizin  bu evlilik öncesindeki düşüncelerini de göz ardı etmemekte yarar görmelisiniz. Hiç bir anne baba çocuklarının mutsuzluluğunu isteyerek , bir evlilik kararına karşı çıkmaz.Eğer evliliğinizle ilgili soru işaretleri varsa bunu göz önüne almalısınız.Evlilik kararını sizler vermiş olabilirsiniz ancak aileleriniz sizlerin göremediği bir gerçeği görmüş ve bu nedenle sizi uyarıyor olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.’

SORGULAYIN

Sağlıklı bir evlilik  için insanın kendisini  ve partnerini iyi tanıması gerektiğine işaret eden Uçar, ‘Öfkeli, kızgın ve tahammülsüz bir insan mısınız? Partneriniz sizin bu halinizi biliyor mu?Bunları sorgulamalısınız.Evlilik ilişkisi karşılıklı bir ilişki biçimidir.Bu ilişkiyi sadece erkek ya da kadın başlatıp sürdürmez.Bu nedenle her ikinizin de birbirinize verdiği değer önemlidir.Ancak partnerinizin hangi durumlarda nasıl davrandığı konusunda bilgi sahibi olmalısınız.Ayrıca partnerinizin aile ilişkilerini bilmeniz de size yardımcı olabilecektir.Partnerinizin kendi ailesiyle ilişkisinde bağımlı mı, özerk tutumlara sahip mi olduğunu da önceden bilmelisiniz.Yıllarca flört etmiş bireylerde  bile partnerini gerçekten tanımadığının itirafını duyabilirsiniz’ diye konuştu.

Yorum Yaz