Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Evlilik ve aile kurumunun oluşmasından önce flört dönemleri yaşanır. Flört dönemleri ayrılık ile sonuçlandığı zaman bireyler zamanla yeni bir partner bulur ve ilşkilerini devam ettirirler. Yeni başlayan her ilişki, önceki ilişki açısından etkilenebiliyor. Partnerlerden birisi, daha önceki sevgiliyi hala unutamadığını söyleyerek başlar cümlelerine.

Eski ilişkilerimiz, yeni ilişkilerimiz oluştuğunda sorun oluşturabiliyor. Çiftler eski ilişkilerini sorgulamaktan kendi ilişkilerine odaklanamamaya başlarlar. Sürekli olarak eski sevgili ve onunla yaşanan ilişkinin düzeyi, biçimi sorgulanır. Bu durum ilişkilerde önemli bir sorun oluşturur.

Eski sevgililer, çiftlerin arasında önemli bir sorun oluşturmasının en önemli sebebi kıskançlıktır. Kıskançlık nedeniyle sevgilinin geçmişi en ince ayrıntısına kadar sorgulanır. Kimi zaman erkeklerin kimi zaman bayanların sık sık yaptığı bu sorgulamalar ilişkileri zayıflatan ve çiftlerin birbirlerine olan güven duygularını zedeleyen bir sonuçla biter. Ilişkilerde tartışma ve kavgaların yaşanması geçmişteki ilişkiye zarar vermezken çiftler birbilerine zarar verir hale gelirler.

Bu tarz bir kıskançlık yaşayan çiftlerin sıklıkla öfke nöbetleri yaşadığına tanık oluruz. Öfkeleri bitmek tükenmek bilmez ve birgün belirli bir sonla bitmez. Sürekli kavgalar ve tartışmlar birbirini izler. Sürekli ne yaşandığını merak eden sorularla devam eder. Belirli aralıklarla aynı soruları yeniden sorarak partnerin eksik ya da yanlış anlattığı bir detay araştırılır. Böylece karşı tarafın eksik ya da yanlış söylediği bir detay bulunmak istenir.

Çiftlerin böyle durumlarda, partnerlerinin geçmişini sorgulamak yerine kendi ilişkilerine yoğunlaşmaları daha doğru olacaktır. Sonuçta kimse beyaz atlı prensini birgün bulacağını hesaplayarak yaşamını sürdürmüyor. Daha önceki zamanlarda başkalarıyla çıkmış, flört deneyimi yaşamış bireyler geçmişiyle ilgili konuşurken istediği kadarını anlatma hakkına sahiptir. Gizleme ya da yalan söyleme yoluna gitmek yerine açık sözlü olunması gerekir. Sevgilisini kaybetmekten korkmak yerine herşeyiyle Kabul edilmeyi önemsemelidir. Koşulsuz şartsız Kabul edilmek ilişkiler de önemlidir. Bunun yerine geçmişini saklayarak sevgilisinin kendisini Kabul etmeyeceğini düşünen birey kendine saygısızlık etmiş olur. Geçmişimizi olduğu gibi Kabul etmek orundayız. Her türlü doğru ve yanlışıyla bu sorumluluğu Kabul edebilmeliyiz.

Geçmişteki ilişkiyi ve detaylarını partnerimizin kabullenebileceği şekilde anlatıp kabullenemeyeceği detayları anlatmamak kendimize ve ona karşı dürüst olmamaktır. Kendi geçmişimize saygı duymamanız durumunda partnerimiz bizim geçmişimize saygı duymamasını eleştiremeyiz.  Geçmişte yaşadığımız ilişkilerin şimdiki ilişkimizi olumsuz etkilemesini engelleyemediğiniz durumlarda bir psikolog tan destek almanızda yarar olacaktır. Bu durum bazen evlilik ve aile kurumunu da tehdit edebilir. Bu durumlarda bir evlilik ve aile terapisi almanızda yarar görüyorum. Evlilik ve aile terapisi bir psikolog ile sürdürüldüğünde önemli psikolojik destek olacaktır.

Yorum Yaz