Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Kardeş kıskançlığını en aza indirmek?

Çocuğun gelişimsel özelliklerine bakıldığında kardeşler arası kıskançlığın hiç görülmemesi diye bir durum söz konusu değildir. Gelişim psikologları bu durumu çocuk psikolojisinin doğal bir süreci olarak bakmaktadırlar.  Anne sevgisini tümden yitirmediğini gören çocuk bir süre sonra yatışır. Kardeşe karşı olumlu duygular artar. Olumsuz duygular azalır. Ya da içe atarak bastırılma yoluna gidilir. Bu durum ancak çocuğun duygularını önemseyen ailelerde görülür.

Çocuk kardeşini sevmek zorunda değildir. Çok sıklıkla “ o senin kardeşin, o daha çok küçük, sen büyüksün, ona bakmalısın.. tarzında söylemler anne babanın dilindedir. İlk çocuğun tek günahı birkaç yıl erken doğmak mıdır? Her ikisinin de hala çocuk olduğunu unutmamalısınız. Çocuğunuz olumsuz duygularını dışa vurduğunda onu suçlamamalısınız.  “O sana ne yaptı, böyle bir çocuk sevilmez mi” gibi sözler kıskançlığı arttırır. Bunun yerine “Ona kızmakta haklısın bak beni de uğraştırıyor. Ara sıra bende kızıyorum” demek çocuğun içine su serper onu rahatlatır. Çocuğa kıskançlığını anladığını “Kardeşin geldi diye seni eskisi kadar sevmediğimi düşünebilirsin. Ama ben seni eskisi kadar çok seviyorum. Benimde kardeşim olduğu zaman öyle sanmıştım. Hem kardeşime hem de anneme kızmıştım ve huysuzlanmıştım” çocuğu anneye yaklaştıran sözlerdir.

“Seni de kardeşini de ayırt etmeden seveceğiz.” Kimi ebeveynler bu ve benzeri kelimeleri kullanarak çocuğa bebeğin geleceğini söylediklerini, onu hazırladıklarını söylerler. Bu durum tam tersi sonuç doğurur. Çocuk kardeşiyle rekabet havasına girer.

Kardeşler arası kıskançlığın görülmesi doğaldır. Önemli olan bu kıskançlığı en aza indirmek ve ilişkilerini kendilerinin belirlemesine izin vermektir. Anne babalar sıklıkla çocuklarının arasındaki tartışma ve sürtüşmelerde taraf olma veya taraf değil gibi davranma eğilimindedirler. Ancak bu durumda taraflardan birisi mutlaka bu durumdan etkilenebilecektir. Bunun yerine aralarındaki problemi kendilerinin çözmesine izin vermek daha doğru olacaktır.

Aile danışmanlığı sürecinde çiftlerin sıklıkla çocukların bakımıyla ilgili sorunlar yaşadıkları gözlenir. Evlilik terapisi veren psikolojik danışmanlık merkezlerinde sıklıkla çocukların bakımı konusunda erkeklerin daha az sorumluluk aldığı konuşulur. Aile danışmanı psikologlar çocuklar arasında yaşanabilecek problemlerde anne babaların özellikle rollerini vurgularlar.

1 Yorum

  1. selin b-Reply
    17 Temmuz 2013 at 18:00

    gerçekten açıklayıcı ve anlaşılır bir yazı olmuş şahin bey teşekkür ederim. Selin B.

Yorum Yaz