Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle bu konuyu fazlasıyla gümdemde tutmak ve sakınmak doğru değildir. Bu konuda sorun olmasını beklemek, kendini gerçekleştiren kehanet olur ve gerçekten kıskançlığı körüklemeye başlayabilirsiniz. Daha hamilelik döneminde yeni kardeş geleceğini söyleyebilirsiniz ve bu durumdan onu haberdar edebilirsiniz. Böylelikle ona sana değer veriyoruz ve bu durumdan senin de haberin olmasını uygun gördük gibi bir mesaj vermiş olursunuz. Yeni doğan bebekle ilgili olarak ufak sorumluluklar verebilirsiniz. Bu sorumluluklar onu bunaltacak ve süreklilik arz edecek sorumluluklar olmamalıdır. Bunun tam tersi yönde davranmak çocuğu kendine dışlanmış gibi hissettirebilecektir. Yani, yeni doğan kardeşinin biberonuna dokunma tarzı cümleler onu uzaklaştıracaktır.

Annenin doğum ve hamileliği konusunda çocuğa bilgi vermemek ve ondan her şeyi gizlemek doğru olmayacaktır. Gerektiğinde hangi hastane de doğum olacağını söylemek veya onu doğum yapılacak hastaneye önceden götürmek gezdirmek bile bir yol olabilir. Çocuğun zihninde oluşabilecek kaygı ve endişeleri gidermek gerekebilir. Doğum hakkında ve bebek hakkında gizli gizli konuşmalar ise çocuğu dışlamak gibi bir anlam taşıyabilir.

Eve yeni gelen kardeş ile ilk çocuk arasında sevginin rekabeti görülür. Sevginin rekabetine ise çoğunlukla anne babanın davranışları neden olur. Belki de anne babanın olumsuz olabilecek davranışları nedeniyle kıskançlık duygusunu körükleyebilirler. Yani anne babanın davranışları kardeş kıskançlığını artırabilir ya da azaltabilir. Yeni doğan bebeğin her türlü ihtiyacının zorunlu olarak karşılanması gerekir. Bu durum evdeki diğer çocuk veya çocukların dikkatini çekecektir. Ebeveynlerden birisi yeni doğan ile ilgilenirken diğeri de diğer çocuk ya da çocuklarla ilgilenmelidir. Çocuklar arasında yaşanabilecek rekabet veya kıskançlık duygusunu anlayış ve hoşgörüyle de karşılamak gerekir. Birbirlerine zarar vermedikleri sürece bazı tartışmaları da yaşamaları gerektiğini unutmamalıyız. Aile ilk sosyalleşme alanıdır. Toplumun ilk çekirdeğidir ve rekabet durumunu ilk defa aile içinde deneyimlemek onları geleceğe ve hayata da hazırlayacaktır. Diğer taraftan çocuklarla olan iletişim biçiminiz sevgi ve şefkat ağırlıklıysa ve gereken noktalarda gerekli şekillerde ilgileniyorsanız kardeş kıskançlığını en az düzeyde görülmemesi için de bir sebep yoktur.

Kardeşler arası kıskançlığın derecesi genel olarak yeni bir çocuğun doğumuyla sizin tutumunuzda ortaya çıkan değişikliklere ve büyük çocukta yerleşmiş olan ilişkilere bebeğin olumsuz bir etkide bulunmasına göz yumma ölçüsüne bağlıdır. Kıskançlık derecesinde rol oynayan bir başka etkende çocukların arasındaki yaş farkıdır. Yapılan araştırmalara göre çocuklar arasında kardeş kıskançlığını en aza indirmek için özellikle yaş farkının önemini gösteren bir bulguya rastlanamamıştır. Yani kimi durumlarda yaş farkı azlığı kardeş kıskançlığını azaltırken kimi durumlarda ise artırdığı bulunmuştur. Bu durumun tersi de doğrudur.

Yorum Yaz