Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551
Başkalarının yanlış yaptığını düşündüğünüzde, onların yüzüne karşı bunu söyleyebilirmisiniz ? onları eleştirebilirmisiniz ?
 
Dış odaklı bireylerde kendine olan saygısını ve özgüvenini çabucak kaybeden insanlarda kırılganlık daha sık görülür. Kişinin kendini değersiz ve öfkeli olan bireylerin de kırılgan ve alıngan hissettiğini düşünebiliriz. Alınganlık ve kırılganlık duygusu birbirlerine benzeyen duygular olmakla birlikte aralarında küçük farklılıklar vardır. Özsaygısını dışarıdan gelen desteklerle ayakta tutmayı planlayan, kişiliği iyi organize olamamış bireylerde daha sık görülür.
Dış dünyadan gelen eleştiriler ve değerlendirmeler her bireyi belli oranda rahatsız eder. bu durum her bireyi belli oranda kırar. Ancak belli bir noktada sınırlı tutulur. Ruhsal sorunları olan bireylerin ise bu kırılganlığı sınırsız ve ölçüsüzdür.
Ruhsal açıdan kırılgan insanlar, dışarıdan gelen olumsuz değerlendirmelere ve eleştirilere katlanamazlar. Kırıldıklarında küser, darılır, surat asar, konuşmaz ve uzaklaşırlar. Adam yerine konulmadıkları, sevilmedikleri önemsenmedikleri ve değer verilmediği duyguları yaşarlar. Bu duygularına hemen her zaman farkında oldukları ya da olmadıkları (bilinçaltı-bilinçdışı) öfke eşlik eder.
Başkası sizi eleştirdiğinde neler hissedersiniz ?
Kırılgan ve alıngan insanlar, açık sözlü olmadıklarından, alttan aldıklarından, kendilerinden fazla bahsetmediklerinden çabuk kırılır ve kırıldığını başkalarının da anlamamasına dikkat ederler. İçeçekilme özelliği gösteren aşırı kırılgan ve alıngan bireyler özellikle çekingen, depresif ve narsisistik kişilik yapısına sahip kişilerde görülen bir özelliktir. Kırılganlık belli ölçülerde kalıyorsa ve konuşularak şekli değişiyorsa daha normal ve kabul edilebilir seviyede olduğunu düşünebiliriz.
Psikologlar, kırılganlık ve alınganlık duygularının ifade edilmesi ve içeçekilme yerine açık konuşma ve ifade etmeye yönlendirirler. Bununla birlikte iç denetim odaklı olarak davranışlarını yapılandırmaları için bireylere psikolojik destek sağlar. Psikolojik danışmanlık ve aile danışma merkezlerinde evlilik ve aile içinde yaşanan kırılganlık ve alınganlık kökenli başlayan evlilik içi sorunları çözmeye odaklanır. Psikoterapi sürecinde psikologlar tarafından bireysel terapi uygulaması yapılır. Çocuklarda görülen kırılganlık ve alınganlık duyguları da özellikle anne babaya yapılan psikolojik danışmanlık yoluyla psikolojik yardım verilmektedir. Çocuk psikoloğu eşliğinde aileye verilen psikolojik danışmanlık ile bu durumun üstesinden gelmeleri mümkün hale gelmektedir.
Ayrıca ilginizi çekebilir:

Yorum Yaz