Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Kişilik Gelişimi Ve Doğum Sırası

Aile dinamikleri doğrultusunda yapılan araştırmalar, özellikle evliliklerin doğasına göre değişmekle birlikte çocukların kişilik gelişiminde önemli unsurlardan birisinin de çocuğun doğum sırası olduğunu belirtirler.

İlk çocuk

Çocukların doğum sırası onların kişilikleri üzerinde farkında olmaksızın etki de bulunabilir. Evde üç çocuğun olduğu var sayılacak olursa büyük kardeş, küçük kardeşin doğumuyla birlikte tacını yitirmiş kral gibidir. Tüm ilgiyi ve sevgiyi kardeşine kaptırdığını düşünür. Bu durum ilk çocuk için yeterince ağır gelir. Kendini değersiz görebilir. Artık sevilmediğine dair bir inanç geliştirebilir. Eziklik duygusu hissedebilir. Bu durumda bu ezikliği hayatının ileri yıllarında da görülebilir. Aşağılık duygusu geliştirebilir. İçe kapanık ve huysuz tutumlar sergileyebilir. Değişik yollar deneyerek ilgiyi üzerine çekmeye çalışabilir. Bebeksi davranışları olabilir. Sorumluluk sahibi ve bağımsızlık özerklik geliştirmeye açık bir kişiliğe bürünebilir. Yapılan araştırmalara göre ilk çocukların daha başarılı olduklarını göstermiştir.

İkinci Çocuk

Ortanca çocuk genellikle huysuz ve içe kapanıktır. Üçüncü çocuğun doğumu nedeniyle küçük çocuk olmanın keyfini yaşayamamıştır. El bebek gül bebek olma sürecini kısa bir süre yaşadıktan sonra ilk çocuğun başına gelenler ikinci çocuğun da başına gelmiştir. İkinci çocuk arada kalır. İlk çocuk bir dönem kral gibi hissetmiştir. Kendi doğumuyla birlikte bu durum son bulur. Ancak üçüncü çocuğun durumuyla kendi krallığı da biter. Bu nedenle hırçın, içe kapanık veya ilgi çekmek için farklı davranabilir. Daha küçükmüş gibi davranışlar sergileyebilir. Büyük kardeşini geçmek, rekabet etmek, ona üstün gelme çaba ve gayreti içine girebilir. Bir taraftan da içe kapanıklık eğilimi geliştirebilir.

Üçüncü Çocuk

Anne iki tane çocuk büyüttüğü için daha deneyimli ve pratik olur. Evin küçük çocuğu haline gelmiştir ve diğer kardeşlerin tahtını almıştır. Ardından başka bir bebek gelmediği için rahat ve konforlu bir çocukluk yaşama eğilimindedir. Şımartılan ve rahat büyümesine izin verilen çocuk olma özelliği gösterir. Anne baba bir çok sorumluluğunu ona bırakmadan kendisi yerine getirebilir. Bu durum üçüncü çocukların sorumluk bilinci konusun da  özellikle ilk çocuğa nazaran daha geri olduğunu gösterir. Küçük kardeş diğer kardeşlerinden daha nazlı büyütülür. Diğer kardeşler kendi aralarında, kavga çekişme, rekabet yaşarken her ikisi de küçük kardeşini sever ve korumaya çalışır. Bu nedenle küçük kardeş bağımsız bir kişilik geliştirir.

Doğum sırasının kişilik gelişimini etkilediğini öne süren psikologlar, bu durumu genellemenin de yanlış olacağını ortaya koymaktadırlar. Çocuk psikologları bu konuda yoruma açık görüşlerini belirtirken ailenin dinamiklerini özellikle vurgular.

Yorum Yaz