Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Korku, Kaygı, Bunaltı, Endişe ve Gerginlik

Anksiyete kavramı teknik olarak kullanılsa da Türkçede ki uygun karşılıkları arasında şu kelimeleri sayabiliriz. Korku, iç huzursuzluğu, sıkıntı, bunaltı, kaygı, endişe, evham, vehim, tedirginlik, bunaltı.. şeklinde açıklanabilir. Anksiyete’ nin temel ve önemli bir işlevi var. Kişiyi tehlikelere ve tehditlere karşı uyarmak ve yaşamla uyum sağlamasına destek olmaktır.

Korku, iç huzursuzluğu, sıkıntı, bunaltı, kaygı, endişe, evham, vehim, tedirginlik, bunaltı gibi duygular herkesin yaşamında birçok kez yaşadığı duygulardır. Fakat bu duyguların yaşanma sıklığı, süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler aşırı korkak ve tedirginken bazı insanlar çok rahat davranabiliyor. Başka bir açıdan da bu duygular bazen öyle yoğunlaşır ki psikolojik yardım almasını gerektirir. Bu durumu sürekli bir şekilde yaşanıyorsa bu durum kişinin eş ilişkisinde, iş ilişkisinde ve kişisel hayatında sorunlar ve engeller yaratabilmektedir.

Anksiyete kavramı, daha çok gerçekdışı ve abartılmış bir sıkıntıyı anlatır. Normal ve olağan tepkilerin dışında bir huzursuzluktur ve hemen her zaman gelecekte olabilecek bir senaryo kurulur ve şimdi gerçekmiş gibi davranılır.

Kişi kendisini bir durumla tehdit edildiğini hisseder ve kaygılıdır. Tehdit içeriği içten ve dıştan olmak üzere geliştiğine inanılır. Genellikle dışarıdan gelen tehlike algısı karşısında korku duyulur. İçten gelen tehdit unsuru olduğunda ise kaygı ve bunaltı duyulur.

Kaygı, korku, endişe, evham, iç huzursuzluğu, tedirginlik duyguları bebekten çocuk ve ergenlere ve yetişkinler ile yaşlılar dahil her yaş ve cinsiyetten bireylerin yaşayabileceği bir durumdur.  Çocuklarda, çocuk psikologları; oyun terapisi ve farklı psikolojik testler ve gözlemlerde bulunarak psikoterapi yöntemlerini kullanarak çocukların anksiyetesine yardımcı olurlar. Ergen ve yetişkinlerde de bursada psikologlar, farklı psikoterapi yöntem ve tekniklerini kullanarak bireylere  yöntemlerini uygularlar.

Yorum Yaz