Bursa da Psikolog
Bursa Empati Psikolojik Danışmanlık ve Aile Danışmanlığı Merkezi

0224 451 6551

Kendimize veya başkasına zarar veren bir yanlış yaptığımızda kendimizi suçlu , kabahatli ya da pişman hissederiz. Bu duyguların yoğunluğu kişiden kişiye değişir. ve olaydan olaya bu duyguların hissedilme derecesi farklılıklar gösterir. Kimi zaman yaptığımız davranıştan pişmanlık duymamız çok sonraları da ortaya çıkabilir. ” Keşke ona bunu anlatmasaydım” şeklinde ifade bulabilir. Kendimizi ve diğerlerini incelediğimizde bazı duyguları özellikle daha yoğun hissetme eğiliminde olduğumuzu fark ederiz. Suçluluk duygusu da özellikle bizim için önemli olan insanlarla ilgiliyse daha yoğun suçluluk ve pişmanlık duygusunu hissedebiliriz.
Bu tür durumlara özgü olarak yaşanan duygular arasında üzüntü, pişmanlık ve suçluluk duyguları bulunur. Çoğu zaman bunların karışımı, bir duygulanım yaşanıyor olmakla birlikte bunların ayrıştırılması ve hangisinin daha egemen durumda olduğunun görülmesi, kişinin kendini tanıması açısından çok önemlidir.

Günlük yaşamın içinde, bir başkasının düştüğü durum için kişinin yaşadığı olayda ne kadar çok kendine sorumluluk payesi çıkartıyorsa o oranda kendini suçlu ve pişman hissediyor demektir. Bunun tersine, bir başkasının yaşadığı olayda ya da düştüğü duruma ne kadar az sorumluluk biçiyorsa o oranda suçluluk ve pişmanlık duygusunu az hissediyor demektir. Kimi zaman da yaşanan olaya dair” ben elimden geleni yaptım” diyerek sorumluluğu hiç üstlenmez ve kendinden emin ve kuşku duymadan işin içinden çıkar. Suçluluk ve pişmanlık duyguları yaşayan kişiler ise sonucun oluşmasında kendisinin payı ve sorumluluğu olduğunu düşünür. Hatta kendini suçlamaya eğilimli bazı kişiler, taşıdıkları sorumluluğun çok ötesinde kendini suçlayabilir. Patolojik olarak bakıldığında psikolojik yönden bu psikoterapi merkezinde uzman psikolog tarafından değerlendirilmelidir.

Şuçluluk ve pişmanlık duyguları birbirlerine benzemekle birlikte birbirlerinden farklılıklar gösterirler. suçluluk duyguları, pişmanlık duygularına göre daha yoğundur. ” keşke zamanında çocuğumu bir çocuk psikoloğu ile görüştürseydim” gibi bir cümleyle örneklendirebiliriz. Suçluluk duygularının içinde kendi özbenliğini eleştiri bulunur. kendini bazen hiçkimsenin yapmadığı kadar acımasızca eleştiri yapılır. ve içinde değersizlik duygusu da içerir. Pişmanlık duygusu ise bundan çok daha az yoğunluktadır. ve içinde üzüntüyü içerir.

Yapılan bir şeyin yanlış olduğuna nasıl karar verildiği de önemlidir; gereksiz yere kendini suçlamaya eğilimli olan kişiler katı bir üstbenliğe sahip, aşırı vicdanlı kişilerdir. Örneğin, kimseye öfkelenmemesi ve kimseyi kırmaması gerektiğini düşünen kişiler, karşıdakinin kırıldığını düşündükleri anda ve en ufak öfke hissettiklerinde suçluluk hissetmeye başlarlar. Görüldüğü gibi üzülmek, pişman olmak ve suçluluk hissetmek farklı nitelikler taşır. Hata yapan bazı kişiler yalnız üzüntü ve pişmanlık hissederken, bazılarının suçluluk hissetmesi üstbenliklerinin farklılığından, öfkeyi işleyiş biçimlerinden ve özgüven duygularının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Gerek suçluluk duygusu gerekse pişmanlık duygusunun birçok psikolojik hastalıkta yoğunlaşmış olduğu görülür. Özellikle depresyon ve anksiyete bozukluklarında buna örnek gösterebiliriz. bursada psikolog tavsiyesi üzerinde araştırma yaparak psikolojik danışmanlık ve aile danışmanlığı merkezimize başvuran bireyler üzerinde yapılan gözlemsel araştırmada değersizlik ve suçluluk duyguları ile müracaat edenlerin sayıca diğerlerine göre belirgin artış gözlenmiştir.

Yorum Yaz